Hakkımızda

Muhasebe mesleğinde

             Facit,

                          Elektronik hesap makinası,

                                              Bilgisayar

                                                           ve internet

kullanarak, bu dönemleri yaşamış birisi o; Hikmet SOLAK

Kalfalık dönemlerinden sonra, 1981 Kasım ayı sonlarında tek odalı bir büro kiralayarak muhasebecilik hizmetlerine başlar.  Büro malzemeleri;  1 masa, birkaç LE koltuk, 2 sandalye,1facıt hesap makinası, eski bir daktilo ve ticari defterleri yazmada kullandığı mavi, kırmızı dolma kalemlerden ibaretti.

Telefon ne gezer o yıllarda. Sabit telefon bahsettiğimiz, cep telefonu değil. Büronun bulunduğu iş hanında belki birkaç kişide mevcuttu telefon. Hikmet SOLAK kalfalık yıllarında 2 telefona yazılmış, büro açtıktan birkaç yıl sonra telefonun biri çıkmış ama maalesef boş kutu olmadığından telefonu bağlanamaz. Birkaç yıl daha geçer nihayet 1985 sonlarında büroya telefon bağlanır.

Ulaşımı ise otobüs ve dolmuşlarla sağlar, sonraki yıllarda sırasıyla bisiklet, motosiklet…

İlk oturduğu tek odalı büroda bir yıl kadar oturur kirası yüksek olduğu için ikinci yıl üst katta penceresi olmayan küçücük bir büroya taşınır. Dükkân sahibi hâlden anlayan ve aynı zamanda meslektaşı olan bir büyüğüdür. Kira hususunda ne verirsen ver der ve 3 yıl o hiç penceresi olmayan büroda uygun bir kira bedeli ile hizmete devam eder. Penceresi olmayan o işyerinde ısınmak için İlk yıl  -eskiden meşhur olan- TİNAL soba ile, sonraki kışları dayısının verdiği küçük kovalı sobayı kullanır. Sonra aynı iş hanında başka bir büro derken, 10 yılda aynı iş hanında 4 büro değiştirir. O iş hanı Hacı Mahmut Çarşısıdır. 1990 yılında Maliyeye yakın bir yerde iki odalı geniş bir büroya taşınır ve 11 yıl da burada hizmete devam eder.

Facıt hesap makinası ve eski bir daktilo ile başlayan meslek hayatı, elektronik hesap makinasıyla devam eder.  1980’lerde Ali Rıza Tanaçar Bey Konya’da muhasebecilere 1 haftalık bir kurs verir. Bütün muhasebe programlarını yüzeysel olarak anlatır. Hikmet SOLAK’da o kursa katılmış ve o gün bilgisayarın ne kadar gerekli olduğuna tanık olur. Bilgisayarı almaya karar verir. Pentium 286 işlemcili, 40 MB hafızalı siyah-beyaz monitörlü İlk bilgisayarını 1988 yılı ortalarında muhasebe programı ve yazıcısıyla birlikte 1.690 USD fiyatla satın alır. Bundan sonra büroda işler daha düzenli, sistemli ve hızlı yürümeye başlar.  İlerleyen zamanlarda İhtiyaç duyuldukça ikinci bilgisayar, üçüncü bilgisayar… ilave yazıcılar, gelişen programlar alınır. Dönemin ihtiyaç duyulan teknolojisine imkanlar nispetinde ayak uydurulmaya çalışılır.

2001 yılında şu andaki mevcut Hazım Uluşahin İş Merkezindeki büroyu satın alır. Bu büro daha önceki bürolardan daha geniş, daha kullanışlıdır.

2009 yılında Nuri SOLAK’ın SMMM ruhsatı almasıyla birlikte ortaklık bürosu olarak faaliyetlerine devam etmektedirler.

E-posta Girişi
E-Mükellef Girişi